---
title: "Jeg har gamle skrusikringer, må jeg bytte til automatsikringer?"
description: "Nettselskapet bytter kun strømmåleren. Sikringstype (automatsikring eller skrusikring) har ingen betydning for målerbyttet. "
url: "https://www.linea.no/no/kunde/faq/jeg-har-gamle-skrusikringer-ma-jeg-bytte-til-automatsikringer"
language: "no"
updated: "2024-11-27T10:29:56Z"
---

# Jeg har gamle skrusikringer, må jeg bytte til automatsikringer?

**Jeg har gamle skrusikringer, må jeg bytte til automatsikringer for å få automatisk strømmåler eller bytter nettselskapet til automatsikringer i forbindelse med målerbyttet?**

Nettselskapet bytter kun strømmåleren. Sikringstype (automatsikring eller skrusikring) har ingen betydning for målerbyttet.

Sikringene er en del av det interne elektriske anlegget i boligen og kundens eiendom. Dersom kunden ønsker å bytte til automatsikringer må han/hun kontakte elektriker og selv bekoste bytte til automatsikringer, men det er som sagt ikke nødvendig å bytte sikringer for å få automatisk strømmåler.

Gjør gjerne slike endringer i sikringsskapet før vi kommer å bytter måler.

## Flere spørsmål om ams måler

- [Er det fare for at uvedkommende får tilgang til målerverdiene?](https://www.linea.no/no/kunde/faq/er-det-fare-for-at-uvedkommende-far-tilgang-til-malerverdiene)
- [Hva er en automatisk strømmåler (AMS)?](https://www.linea.no/no/kunde/faq/hva-er-en-automatisk-strommaler-ams)
- [Hvor nøyaktige er strømmålerne](https://www.linea.no/no/kunde/faq/hvor-noyaktige-er-malerne)
- [Hvordan vil dere overføre målerdata?](https://www.linea.no/no/kunde/faq/hvordan-vil-dere-overfore-malerdata)
