---
title: "657 stolper skal sjekkes - Linea starter droneinspeksjon i Hemnes neste uke"
description: "Neste uke starter Linea arbeidet med inspeksjon av deler av høyspentnettet i Hemnes og omegn. "
url: "https://www.linea.no/no/kunde/nyheter/657-stolper-skal-sjekkes-linea-starter-droneinspeksjon-i-hemnes-neste-uke"
language: "no"
published: "2026-04-26T18:21:54Z"
updated: "2026-04-26T18:52:40Z"
---

# 657 stolper skal sjekkes - Linea starter droneinspeksjon i Hemnes neste uke

Neste uke starter Linea arbeidet med inspeksjon av deler av høyspentnettet i Hemnes og omegn. Dette er en såkalt toppbefaring, der det gjennomføres grundig kontroll av mastepunktene øverst i hver stolpe – der strømledningene er festet.

![Eskil ut med stor drone](https://cdn.sanity.io/images/fqnowpz5/open-prod/a2f153a155b70191ee4e63628fcb6cc4676084e4-5184x3456.jpg?w=1200&fit=max)

– For oss er dette en viktig del av det systematiske arbeidet med å sikre strømforsyningen på Helgeland. Ved å være i forkant og oppdage svakheter tidlig, kan vi redusere risikoen for feil og strømbrudd for kundene våre, sier kommunikasjonsansvarlig i Linea, Frode Dorp.

### **Fra helikopter til drone**

Tidligere ble denne typen inspeksjon utført med helikopter, som måtte fly i sirkel rundt hver enkelt mast for å ta bilder fra flere vinkler.

– Dette er en metode vi har brukt i mange år, men den er både tidkrevende og gir en del støy for omgivelsene. I dag bruker vi i økende grad drone, som gir oss helt nye muligheter, sier prosjektleder i vedlikeholdsavdelingen i Linea, Jørn Andersen.

– Dronen kan fly nærmere og mer stabilt enn et helikopter, noe som gir oss langt bedre bildekvalitet. I tillegg er det mer effektivt og skånsomt både for de som utfører jobben og for lokalsamfunnet rundt, forklarer han.

![Eskil Strøm og Jørn Andersen på kontoret foran PC](https://cdn.sanity.io/images/fqnowpz5/open-prod/2c83891da986199e6f02234fe799dc696f975a3f-4000x3000.jpg?rect=1211,0,2789,3000&w=1200&fit=max)

### **Omfattende kontroll i Hemnes**

I løpet av de neste to ukene, med forbehold om vær, skal totalt **657 stolper** inspiseres. Arbeidet vil foregå fra Finneidfjord til Bjerka, videre innover Bjerkadalen, utover til Mula og ned til Korgen. I tillegg vil master i Leirskarddalen bli kontrollert.

Oppdraget utføres i samarbeid med Drone Nord.

– Vi tar bilder av hvert mastepunkt fra fire ulike vinkler. Totalt vil det bli tatt nærmere 3.000 bilder som vi analyserer i etterkant for å avdekke slitasje, skader eller andre forhold som kan utvikle seg til feil, sier Andersen.

– Dette gir oss et mye bedre grunnlag for å planlegge vedlikehold og tiltak før kundene merker noe, legger han til.

**Ønsker dialog med lokalsamfunnet**

Linea understreker viktigheten av å informere om denne typen arbeid.

– Åpenhet rundt hva vi gjør og hvorfor vi gjør det, er viktig for oss. Når vi bruker drone, kan det vekke spørsmål, og da ønsker vi å være tydelige på at dette handler om sikker drift av strømnettet, sier Dorp.

Han oppfordrer samtidig lokalsamfunnet til å ta kontakt dersom det er forhold Linea bør være oppmerksom på.

– Vi er spesielt opptatt av å ha god dialog med eiere av beitedyr, da droner i noen tilfeller kan påvirke dyr. Ta gjerne kontakt med oss dersom det er hensyn vi bør ta i planleggingen eller gjennomføringen, sier han.

![Området det skal utføres toppbefaring med drone](https://cdn.sanity.io/images/fqnowpz5/open-prod/8b4762a861c45e0a57f87deec86fe01e101e6604-796x719.jpg?w=1200&fit=max)
