NVE har godkjent avvikling av strømforsyningen til Gåsvær

På fredag den 24. oktober har Reguleringsmyndigheten for energi (RME/NVE) godkjent Lineas søknad om å avvikle strømforsyningen til Gåsvær i Herøy kommune. Vedtaket innebærer at de gamle høyspentforbindelsene mellom fastlandet og Gåsvær skal fjernes innen ett år.

Publisert: Oppdatert:
Montør reparerer feil på sjøkabel i båt.

– Det er vemodig å komme til et slikt punkt, sier Frode Dorp i Linea. – Vi har gjort grundige vurderinger og hatt en lang prosess for å se om det var mulig å finne en bærekraftig løsning. Vi har invitert både oppdrettsnæringen og kommunen til dialog om å finne finansieringsløsninger som kunne gjøre en ny strømforsyning mulig, men det lyktes dessverre ikke.

Selv om Linea fikk fritak fra leveringsplikten allerede for over ti år siden, har selskapet fortsatt å drifte strømnettet til Gåsvær i hele perioden – med alle de utfordringer som følger med vær, stormer og feil på linjenettet. Flere ganger har selskapet reparert både luftledninger og sjøkabel etter skader.

Utsikt fra mast under reperasjon ved kysten. Helikopter og montør i bakgrunn.

– Vi har gjort vårt ytterste for å holde anlegget i drift så lenge det har vært mulig, sier Dorp. – Men da den siste feilen oppsto langt ute i havet og sjøkabelen i tillegg er gammel, måtte vi innse at det dessverre var slutt for denne gangen.

Linea har tidligere hatt leveringsplikt til Gåsvær, men fikk fritak i 2015 da vedlikeholdskostnadene ble vurdert som for store. En ny forbindelse er beregnet å koste nær 34 millioner kroner.
– Når vi ser at kostnaden per kilowattime ville vært på rundt 24 kroner, er det ikke forsvarlig å belaste resten av kundene på Helgeland med disse utgiftene gjennom nettleien. Som nettselskap har vi et ansvar for at kostnadene ved drift og investeringer fordeles rettferdig, sier Dorp.

De 29 fritidsboligene som tidligere hadde tilknytning til nettet, vil få tilbud om økonomisk kompensasjon og veiledning for å etablere lokale energiløsninger som solcelleanlegg eller andre selvstendige systemer. Linea har besluttet å justere kompensasjonen til 65 000 kroner per kunde for å ta høyde for prisutvikling siden 2015.

– Vi har forståelse for at dette er en vanskelig situasjon for mange som har tilknytning til Gåsvær. Øya har en sterk historie og stor kulturell verdi, og vi ønsker å bidra til at overgangen til lokale energiløsninger skjer på en så god måte som mulig, sier Dorp.

Han legger til at dette ikke nødvendigvis betyr at strømforsyningen til Gåsvær er borte for alltid:
– Dersom det i fremtiden blir grunnlag for ny næringsvirksomhet eller betalingsevne til å dekke kostnadene, kan det absolutt være aktuelt med ny vurdering.

Her kan du lese RME sitt vedtak

Fant du det du lette etter?